Genel Başkan Yardımcısı Tezcan, Söke’deki özel bir madende çalışan işçilerin oturma eylemine katıldı  
10.03.2016
2148
Yazı Boyutu: A- A+
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Aydın’ın Söke ilçesindeki özel bir madende çalışan ve 5 aydır maaş alamadıkları gerekçesiyle grev yapan işçilerin oturma eylemine katıldı

Hükümetin maden işçilerinin sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Tezcan, "Burada bir maden ocağının devri yapılırken buna müsaade eden hükümetin parasını alamayan 80 işçinin hakkını da düşünmesi gerekiyor. Eğer bir gecede bir devir yapılıyorsa, demek ki bir yerden bir şey kaçırıyorlardır. Onlar, bir yerlerden bir şey kaçıralım diye uğraşırken, ölen işçiler oluyor."

İşçilerin birlik olmasını ve örgütlenmesini isteyen Bülent Tezcan, şunları kaydetti:TÜRKİYE’DE HER GÜN 5 İŞÇİ GÜVENLİK OLMADIĞI GEREKÇESİYLE ÖLÜYOR


Geçmiş olsun ve direnişiniz kutlu olsun. Biz sizin vekiliniziz bizleri seçerek meclise yolladınız. Mecliste biz de sizler için elimizden geleni yaparız. Daha önce Manisa’da, Soma’da Türkiye’nin her yerinde, nerde haksızlığa uğrayan işçiler varsa bizim CHP’li Milletvekilleri oraya giderek sorunu yerinde görerek bunu meclise taşıdılar. Enerji Bakanlığından da takibini yaparak konuşuruz. Her zaman hakkınızı savunuruz. Burada bir maden ocağının devri yapılırken buna müsaade eden hükümetin burada parasını alamayan 80 işçinin hakkı ne olacak diye düşünmesi gerekiyor. Eğer bir gecede bir devir yapılıyorsa demek ki bir yerden bir şey kaçırıyorlardır. Onlar bir yerlerden bir şey kaçıralım diye uğraşırken ölen işçiler oluyor. Soma’da 300′ün üzerinde madenci görevde şehit oldular. Onların halen daha haklarını ödemeyip nasıl ödemeyiz diye bir sürü yollar deneniyor. Ne yazık ki hükümetten de destek görüyorlar. Türkiye’de her gün 5 işçi güvenlik olmadığı gerekçesiyle ölüyor. Ya grizu patlar ya da maden çöker veya asansör düşer yada inşaattan işçi düşer ölür bu iş kazası değil iş cinayetidir. Ölmeye gelince işçi ölsün ücret almaya gelince işçi mağdur olsun.

ÖRGÜTLÜ OLURSANIZ GÜÇLÜ OLURSUNUZ

Ne kadar mağduriyet varsa sizin üzerinize yükleniyor. Biz sizin için mücadele edeceğiz, ama sizden de istediğimiz şu örgütlü olursanız güçlü olursunuz. Ben isim adres vermiyorum siz hakkınızı savunacak bir sendikayı bulun o sendikayla birlikte mücadele edin. Bugün Türkiye’deki emekçi işçi sınıfının en büyük problemi örgütsüz olmaktır. Ben Mecliste bu konuyu gündeme getireceğim. Bu konuyu Türkiye gündemine de taşıyacağız. Soma’da 300 kişiyi öldürenler burada da sizleri mağdur ediyorlar. Hükümetin gözü önünde bir tarafta Soma’da diğer tarafta Söke’de işçiyi mağdur etmeye devam ediyorlar. Bunları bu hükümet koruyor. Siz de bunun bilmelisiniz. Bu maden işletmelerinin imtiyaz hakkı kolay verilmiyor. Her biri sırtını iktidara dayamış bu haksız kazançlar üzerinden siyaset yaparak elde ediyorlar o siyasette bunların yaptıkları haksızlıkların hesabının sorulmayacağı bir düzen yaratıyor. Siz bir gecede şirket değiştiriyorsunuz nerde görülmüş bir gecede şirketin el değiştirdiği. Şirketi kağıt üzerinde değiştiriyorlar bunun nedeni de işçi alacaklarından kaçmak ve cezalardan kaçmaktır.

CHPnet

SİTELERİ